مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» ویژگی های یک لباس کار خوب

لباس کار متناسب با محیط کار

استفاده از لباس و پوشش‌های ایمنی در خیلی از مشاغل با توجه به نوع کار و محیط کار لازم و ضروری به نظر می‌رسد. استفاده از لباس و پوشش‌های ایمنی مناسب می‌تواند سبب شد که از تماس با هرگونه مواد آلوده از سموم دفع آفات گرفته تا آلودگی‌های رادیواکتیو جلوگیری شود.

به هنگام خرید لباس کار باید به دنبال لباسی باشید که دارای آستین‌های بلند بوده و به گونه‌ای باشد که با پوشیدن آن تمام قسمت‌های بدن از پا گرفته تا سر کاملاً پوشیده شود. لباس کار باید به گونه‌ای مطلوب باشد که در هر نوع شرایط آب و هوایی بتوان از آن استفاده نمود.

لباس و پوشش‌های ایمنی که برای حفاظت اشخاص استفاده می‌شود معمولاً به صورت یک پوشش سرتاسری تنه دست‌ها و پاها هستند و می‌توانند تمام قسمت‌های بدن فرد را از تماس با اشیاء آلوده در محیط حفاظت کنند.

با توجه به شرایط کار هر یک از کارگران نیاز است که از لباس کاری که متناسب با محل کارشان است در محیط کاری خود استفاده کنند.

بررسی انواع و اقسام لباس‌های کار و جنس آن‌ها

شرایط و محیط کاری لباس و پوشش ایمنی مورد نیاز خود را طلب می‌کند. برای مثال در محیط‌هایی که گرما زیاد است. لباس کارهایی که در ساختار الیاف آن پارچه به کار رفته طبیعی‌تر باشد در این صورت از نظر تبادل حرارتی این نوع لباس و پوشش‌های ایمنی از تبادل حرارتی بهتری برخوردار هستند و در نتیجه کارگر و یا کسی که آن را پوشیده است احساس بهتری خواهد داشت.

لباس و پوشش‌های ایمنی با توجه به شرایط کاری تولید و استفاده می‌شوند. برای مثال برای آتش نشان‌ها نیاز است که لباس کاری بپوشند که بتواند تحمل حرارت بالا را داشته باشد. همچنین لباس کارهایی که عایق رطوبت و سرما هستند از دیگر انواع لباس و پوشش‌های ایمنی به شمار می‌روند که بیشتر در سردخانه‌ها استفاده می‌شوند.

 نوع دیگر از لباس کارها لباس‌هایی هستند که می‌توانند در برابر مواد شیمیایی و همچنین رادیو اکتیو حفاظت خوبی را از شخصی که لباس به تن کرده به عمل آورند در تولید این نوع از لباس‌ها از پارچه‌های مخصوصی استفاده می‌شود.

جنس لباس و پوشش‌های ایمنی که قابلیت مقاومت در برابر حرارت و گرمای زیاد را دارد معمولاً با پوشش آلومینیوم است و قادر خواهد بود که ۹۰ درصد اشعه مادون قرمز را از خود دفع کنند.

ویژگی‌های اصلی لباس و پوشش‌های ایمنی چیست؟

لباس و پوشش‌های ایمنی که برای مقابله با خطرات مختلف در زمان کار انتخاب می‌شود باید به گونه‌ای باشد که تا حد ممکن از احتمال رخ دادن خطرات و صدمات به شخص استفاده کننده از آن جلوگیری کند. در ادامه ما به بیان برخی از این ویژگی‌های مهم و اساسی می‌پردازیم:

– لباس کار در محیط‌های آلوده به مواد شیمیایی باید به گونه‌ای باشد که دارای آستین بلند بوده و کاملاً سرتا پای شخص را بپوشاند تا از نفوذ آلودگی به داخل خود جلوگیری کند.

– لباس کار نباید از نظر سایز و اندازه نا متناسب باشد.

– لباس و پوشش‌های ایمنی کارگران و کارکنانی که در نزدیکی ماشین آلات صنعتی و یا با آن‌ها کار می‌کنند باید به گونه‌ای باشد که به هیچ وجه هیچ بخشی از لباس پاره نبوده و از آویزان نمودن کلید، ابزار و ساعت به لباس خود جداً خودداری کنند.

– لباس و پوشش‌های ایمنی کارگرانی که در محیط‌های قابل انفجار یا مسموم کننده کار می‌کنند نباید دارای جیب و یا لبه باشد زیرا گرد و غبار و مواد آلوده و مسموم بر روی لبه‌های لباس می‌ماند.

– جنس لباس و پوشش‌های ایمنی باید با توجه به شرایط کاری و مواد و محیطی که قرار است فرد در آن کار کند انتخاب شود.

– لباس و پوشش‌های ایمنی مخصوص مقابله با حرارت باید به گونه‌ای باشد که کلاه، دستکش و کفش و … همگی سرهم و یک تکه باشند.

– لباس کار کسانی که در مکان‌های آلوده به رادیو اکتیو و اسیدی کار می‌کنند باید کلاه و دستکش و کفش و … همگی یک سره باشند و به گونه‌ای باشد که به هیچ موجه این گونه مواد نتوانند وارد لباس شوند

خرید لباس کار نیاز به تحقیق و بررسی دارد. شرایط محیط کار و خطراتی که در آن وجود دارد تاثیر بسیاری در انتخاب نوع پارچه دارد. پارچه انتخابی شما باید راحتی کارگر، کارفرما و مهندس را فراهم آورده و خطرات موجود در محیط را نیز دفع نماید. پارچه های انتخاب شده برای لباس کار تنوع بسیار زیاد دارد و از پارچه نخی تا ویسکوز و پنبه و جین و کتان در دوخت انواع لباس کار به کار می رود. قیمت لباس کار از مدل دوخت لباس ایمنی و نوع پارچه آن تاثیر می گیرد. تمامی اطلاعات در مورد لباس کار را می توانید از فروشگاه اینترنتی ایمن ترافیک کالا دریافت کنید. در صورت نیاز به دریافت مشاوره در مورد مدل، نوع پارچه و قیمت لباس کار می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

فرم ارسال نظر  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در بلاگسازان پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در بلاگسازان مشاهده